wtorek, 9 kwietnia 2013

doswiadczenie jajko - butelka

za pierwszym razem nam się nie udało, ale już za drugim i trzecim razem to sukces był!!!!
Zrobiliśmy doświadczenie z jajkiem, a dokładnie to jajko samo się nam wessało do środka.
Doświadczenie niby proste ale zaczynaliśmy od butelki która chyba miała za małe "wejście" dla jajka. Więc za pierwszym razem nam się nie udało. Próba druga poszła znacznie lepiej, ale nie była to butelka tylko słoik po "gerberze"

Co potrzebujecie:
  • jajko ugotowane na twardo i obrane ze skorupki
  • butelkę o mniejszej średnicy niż jajko
  • zapałki (UWAGA!!!! razem z nadzorem rodziców)
No to teraz po kolei co z tym zrobić:
Zapalamy naszą zapałkę (polecam ze dwie, trzy) i wrzucamy rozpalone do butelki (u nas słoika:) ) i szybko zatykamy jajkiem
 Po chwili nasze zapałki gasną, ale nasze jajko zaczyna być wciągane do środka!
 i hop. Już wpadło do środka!
 Fajnie co ??

A teraz napiszę co się stało - wydaje się skomplikowane (zwłaszcza dla maluchów) ale może kiedyś im się to przyda - a doświadczenie warte powtórzenia w przyszłości :)


Otóż po wrzuceniu do butelki zapalonych zapałek powietrze w środku nagrzewa się. Butelka z ciepłym powietrzem została szczelnie "zamknięta" przez jajko, a następnie powietrze zamknięte w środku zaczęło stygnąć. Temperatura powietrza ma związek z ciśnieniem - im jest większa, tym ciśnienie jest większe i na odwrót - spadek temperatury powoduje spadek ciśnienia. Tu mieliśmy do czynienia właśnie z tym drugim przypadkiem - temperatura powietrza w butelce spadła, a więc spadło też ciśnienie. A że wylot butelki zatkany był przez jajko, spadek ciśnienia spowodował jego "wessanie" do środka. 
Proste co???
:)


A tu pokaże Wam wersję trzecią - w pełni udaną - zrobioną po kilku dniach z lepszą butelką - a wciągnięcie jajka do środka było tak mocne, że jajko nam się rozpadło :)
  

1 komentarz:

  1. genialne! wykorzystamy bankowo, mam kilka jeszcze eksperymentow z jajem to dołącze to - super :-)

    OdpowiedzUsuń