piątek, 20 września 2013

słuch i zmysł słuchu

haloooo czy ktoś mnie słyszy ???

SŁYSZY i to bardzo dobrze :) a wszystko przez to, że dźwięki to drgania które docierają do naszych uszu.
Ale od początku bo dziś piątek i ZMYSŁOWE PIĄTKI

Zmysł słuchu pozwala nam na odbieranie fal dźwiękowych. Aby zrozumieć o co chodzi obejrzeliśmy sobie bajkę "Było sobie życie",  a potem pobiegliśmy do Parku Odkrywców i słuchaliśmy, graliśmy, ba nawet sami krzyczeliśmy :)


W tych rurach są ukryte dźwięki. Każda rura to inny dźwięk więc naszym zadaniem było rozpoznanie co to za dźwięk. Jest to proste zadanie które można też zrobić w domu z rożnych zabawek.
W Parku Odkrywców już kiedyś byliśmy bo to miejsce jest idealne do nauki o zmyśle słuchu :)

Po takiej zabawie przyszedł czas na kreatywne zajęcia i opowieści o dźwiękach by trochę zrozumieć o co z tym dźwiękiem chodzi więc kilka dni wcześniej malowaliśmy uszy :)
Kolejną rzeczą która nam się z dźwiękiem kojarzy to radio. Bo nie widzimy a słyszymy. W takim prawdziwym radio to jeszcze nie byliśmy. Ale radio takie internetowe i na polu woodstockowym to już mamy za sobą :) Będąc w radio nadkładaliśmy takie dziwne słuchawki na uszy, ale w tych słuchawkach można też słuchać muzyki. Muzykę na słuchawkach odbiera się całkowicie inaczej ją niż taka która rozbrzmiewa w pokoju :) Sprawdźcie sami :)
A teraz instrumenty bez tego ten post się nie obejdzie. Sami wirtuozami muzyki nie jesteśmy - ale trening czyni mistrza!!!!

A jak poszukujecie innych inspiracji dotyczących zmysłu słuchu to zerkajcie na Projekt Człowiek i inne na inne nasze posty dotyczące zmysłów bo było już ich kilka :)6 komentarzy:

 1. Dzięki za przypomnienie Parku Odkrywców :) Zapomniałam, że kiedyś byliśmy i właśnie muzycznie/ dźwiękowo córka się realizowała. Fajnie zebrałaś tę różnorodność doświadczeń codziennych. pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. super że się podoba :)
   Wasz warsztat muzyczny też niczego sobie :)
   ja jak bym u siebie takie coś zrobiła to by mnie sąsiedzi zjedli w całości :) ale może zrobimy kiedyś na wyjeździe, albo sprosimy sąsiadów na warsztaty muzyczne :)

   Usuń
 2. O właśnie, a my na świeżo po wizycie Centrum Nauki Kopernik jesteśmy, ale jakoś przy poście mi umknęło.
  Fajnie, że u Was szablonowe zmiany, wcześniej miałam problem z odnalezieniem "komentowania". Nie wiem czy się pogubiłam, czy nie, ale wcześniej go nie zauważałam. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. szablon zmieniony, bo przy tamtym nikt nic nie widział... :) a tego szablonu dopiero się uczę ale przypadł mi do gustu :)
   co do Kopernika - my tam jeszcze nie dotarliśmy... musimy nadrobić :)

   Usuń
 3. Wybieramy się do Centrum, tylko tłumów się boje... Wygląda zachęcająco bardzo

  Nowy szablon super bo też nie wiedziałam co i gdzie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyrwało pół komentarza :) Chodziło oczywiście o Park że wygląda zachęcająco bardzo :)

   Usuń