piątek, 13 września 2013

zmysł kinestetyczny

Propriocepcja to zmysł odczuwania samego siebie, czucia pozycji i ruchu ciała w przestrzeni - czyli znów coś czego uczymy się od chwili narodzin.

Propriocepcja to zmysł który pozwala nam na wykonywanie rożnych czynności bez patrzenia na to co robimy czyli np chodzenie, bieganie, trzymanie długopisu bez patrzenia na rękę, zapinanie guzika czy też jazda samochodem (naciskanie nogą na pedał gazu i hamulca - nie widzimy tego, a wiemy co robić i kiedy).

Zastanawiałam się jak pokazać i wytłumaczyć by było to zrozumiałe i do głowy wpadł mi pomysł z rowerem.


Dziecko (i dorosły też) które nie potrafi jechać na rowerze z pedałami patrzy się na nogi po to by bo głowy trafiła informacja co nogi mają robić. Czyli zanim się czegoś nauczymy musimy widzieć to co robimy.

Tak samo jest z tańcem, zapinaniem guzików, prowadzeniem samochodu, jazdą na hulajnodze i każdą inną czynnością która jest dla nas nowa. Nasze ciało musi się nauczyć ruchów byśmy potem nie musieli patrzeć się na to co robimy.

Propriocepcja to również ćwiczenia z integracji sensorycznej (to proces odbierania bodźców przez nasze zmysły) i wszystkie ćwiczenia z tym związane. Jest wiele ćwiczeń - z piłką, na huśtawce, na ławce, turlanie się, dotykanie przedmiotami i nie wiem co tam jeszcze... 
Ale ja dziś opowiem Wam o jednym ćwiczeniu które nie tylko uczy nas samodzielności, ale też jak balansować na jednej nodze jak podnosić ręce by nam się wszystko udało a chodzi mi o:
samodzielne ubieranie i rozbieranie się. 
Ćwiczymy planowanie ruchów, skupienie na tym co robimy a przede wszystkim uczymy się samodzielności :) 

Przypominam, że pomysł o zmysłach pochodzi z bloga Projekt Człowiek 
a o innych zmysłach, o których pisaliśmy możecie poczytać tu:1 komentarz:

  1. Ubieranie to jest niezły wysiłek na różnych poziomach, prawda. przygoda z rowerem na razie przed nami :) pozdrowienia.

    OdpowiedzUsuń