piątek, 11 października 2013

zmysł wzroku

oczy! o tak to jest wspaniały dar który mamy. 
Więc naszą naukę o zmysłach zaczynamy kreatywnie


Najpierw w ruch poszła plastelina, popatrzcie:
 wspomagaliśmy się książką - ciało człowieka
następnego dnia zmieniliśmy technikę wykonania, bo użyliśmy liści i bibuły
 
Zmysł wzroku to obszerny temat.
Oczy dają nam dużo. Dzięki nim potrafimy ocenić odległość, znaleźć to co zgubione, ocenić kształt i kolor i pewnie jeszcze wiele rzeczy. Ale u nas zmysł wzroku skupiał się na zabawach w poszukiwanie :)
Pierwszą proponowaną zabawą przez nas jest poszukiwanie kolorów na przykład w taki sposób jak tu KLIK :)

albo takim jak tu KLIK
 Potem do ręki wpadła nam gra firmy Granna "Gdzie jest żabka" 
oprócz szukania zgodnie z obrazkami, układamy też wg własnego podziału (tu na zwierzęta, jedzenie, zabawki)
Kolejną rzeczą, która nie tylko pomocna jest do nauki liczenia, jest książka "Mam oko na liczby" Nie dość że w tytule ma oko, to jeszcze jest idealna do nauki liczenia - co nam ostatnio zaprząta głowę :)
Bawię się dalej w skojarzenia dotyczące wzroku i skojarzył mi się daltonizm... więc przeszukałam internet w poszukiwaniu tablic. Znalazłam sporo - i nie tylko dla dorosłych :) 


No i zabrnęłam - to już coś nie dla maluchów, tylko raczej dla większych dzieci czyli stereogramy. 
a tu macie, hmmmm no właśnie, kto wie co to mamy :)
Zabaw dla oczu można szukać wiele bo są jeszcze np złudzenia optyczne, ale czasu na to już nie mieliśmy - może kolejnym razem :)

Ale polecam Wam jeszcze inne blogi, które razem z Projekt Człowiek uczestniczyły w tym projekcie - może u nich znajdziecie inne inspiracje i informacje dotyczące zmysłu wzroku :)
9 komentarzy:

 1. Nigdy, przenigdy niczego w stereogramach czy też na stereogramach nie udało mi się wypatrzyć. A w czasach kiedy uczęszczałam do podstawówki każde pismo młodzieżowe zamieszczało tego typu zabawy w treści, więc całkiem sporo tego wokoło można było odnaleźć. I nie mam pojęcia z czego to wynika. Może z tego, że miałam wadę wzroku (-), wady się pozbyłam, a widzieć i tak nadal nic nie widzę :)... Moje szkraby z kolei ze względu na problemu ze wzrokiem najprawdopodobniej nie posiadają widzenia obuocznego, w związku z tym i takie zabawy i nieco przyjemniejsze filmy 3d nigdy nie będą im dane, bo widzenia trójwymiarowego nie posiadają... - przynajmniej w opinii lekarzy. P.S. Pokazałam wczoraj dzieciakom Wasz post konkursowy i.... upiekliśmy wczoraj dla Was najprawdziwszego torta :). Muszę tylko zgrać zdjęcia z naszych prac i podesłać Wam nasze dzieło :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja widzę, ale filmów 3D nie daję rady oglądać bo boli mnie głowa... moje oczy sobie z tym nie radzą :) nie wiem jak Biesy moje bo na filmie 3d jeszcze nie były, ale nie śpieszy nam się :)
   a na tort czekamy :)

   Usuń
  2. Ja też nigdy nic nie widziałam na stereogramach, mimo że wady wzroku nie miałam, a teraz mam i też dalej nie widzę;)

   Usuń
 2. Wiecie że ja dopiero niedawno zaczęłam widzieć tą głębie w 3D? no miałam może ze 25 lat a tak to obraz mi się rozmywał, musze się kiedyś zapytać jakiegoś speca
  Cudowny zbiór propozycji.

  Dzięki Biesy jeszcze raz za udział, nasz tort już też wykończony :)

  OdpowiedzUsuń
 3. motylek...?
  ja mam problem z widzeniem przestrzennym - wedle badań z 2008 roku umiejętność zauważania "głębi" rozwija się do 3 roku życia - i jeśli w tym czasie nie rozwinie się to, to nie ma szans by później to nadrobić - umiejętność ta może się wyciszać, przez niekorzystanie z niej, ale to jak z jazdą na rowerze - no, może nie do końca ;) ale jak przełamie się pierwszy obrazek to już każdy następny szybciej zauważamy - bo ciało modzelowate się wypracowuje szybkie połączenie międzypółkulowe...

  OdpowiedzUsuń
 4. ale swietne pomysly.
  z opakowaniem po jajkach mnie zacwycilas:))
  kiedys wykorzystam ten pomysl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pudełko po jajkach (plastik i papier) to fajny materiał - zobacz co tu z nich zrobiłam :)
   http://www.biesydwa.pl/2013/03/gasiennica-rzezuchowa-nr-1.html
   i tu:
   http://www.biesydwa.pl/2013/03/kura-rzezuchowa.html
   :)

   Usuń
 5. Fajne pomysły. Podobają mi się prace z oczami, nauka i plastyka, i wyszło tak abstrakcyjnie z pokruszonymi liśćmi :)

  OdpowiedzUsuń