niedziela, 7 czerwca 2015

Zamek w Czersku

Zamek w Czersku zdobyty!!!!
Nie da się usiedzieć w domu więc zapraszam na zwiedzanie zamku w Czersku. Wybierzcie się tam w sobotę lub niedzielę bo jest tam masa atrakcji.


Zamek w Czersku zbudowano na miejscu grodu na przełomie XIV i XV w. Janusz I Starszy wzniósł go do ochrony swoich ziem przed krzyżakami. Budowę zamku ukończono w 1410 roku - dokładnie wtedy kiedy Janusz I walczył u boku króla Władysława Jagiełły w bitwie pod Grunwaldem. W tamtych czasach postanowiono też o przeniesieniu siedziby książąt mazowieckich do Warszawy. Ponoć z powodów politycznych ale prawdopodobnie dlatego że Wisła zaczęła odsuwać się od zamku.
W 1596 roku Mazowsze zostało przyłączone do Korony - więc jednocześnie Czersk stał się własnością polskich królów. Zygmunt I Stary oddał go swojej żonie Królowej Bonie. I to były najlepsze czasy dla zamku.

Królowa Bona rozbudowała zamek. Powstały nowe budynki i wzniesiono nową renesansową siedzibę. W okolicy założono winnice i ogrody a także browary.
W czasach Potopu Czersk został zdewastowany a całkowicie zniszczony przez Kozaków. Z wielkiego miasta zostało zaledwie 20 budynków.
W latach 1762-1766 Marszałek Wielki Koronny, Starosta Czerski i Franciszek Bieliński podjęli próbę ratowania zamku. To dzięki nim w miejscu mostu zwodzonego powstał most murowany który można dziś oglądać.
Prace konserwatorskie które trwają do dziś próbują zabezpieczyć zamek tak by nie popadał w dalszą ruinę.
Obecnie w weekendy można przenieść się do czasów średniowiecza. Możemy poznać jak kiedyś tu się żyło, jak wyglądali rycerze i sami sprawdzić jak ciężka była zbroja.
A tu jest ten Czersk - uwaga jeden Czersk w Polsce jest bez zamku więc się nie pomylcie :)
Jedźcie i zobaczcie sami ten zamek - bo WARTO!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz