Bardzo dużo o tradycjach dowiedzieliśmy się czytając z chłopakami książkę "Zwyczaje świąteczne w Polsce" autorstwa Małgorzaty Kuneckiej.
To wielka baza informacji o tradycjach i zwyczajach.
Nas zaciekawiły opowieści o Nowym Roku. Bo niby dlaczego świętujemy początek roku 1 stycznia?
Przecież nowy Nowy Rok chiński wypada w całkiem innym terminie. Dzięki książce dowiecie się dlaczego właśnie 1 stycznia to właśnie ten dzień. A wszystko za sprawą Juliusza Cezara....
Spróbujcie namierzyć tę książkę, bo naprawdę warto do niej zajrzeć. Dowiecie się tam między innymi o:
- Karnawale i Wielkim Poście,
- Prima Aprilis,
- Noc Świętojańskiej
- Dożynkach
- Mikołajkach
- Andrzejkach
- i innych świętach
Kolejną książką, która nam wpadła w ręce to Legendy Polskie. Legendy znamy z audiobooków ale nie wszystkie. To kolejna podróż po tradycjach. Bo tradycje to rożne zachowania i zwyczaje, które uczymy się od naszych rodzin. Tradycje mogą być szkolne ale i takie nasze domowe. Np wieczorne czytanie książek. Co u nas jest obowiązkowe.
Dlatego w ramach tradycji polecam Wam rodzinne czytanie.
Jeśli macie w domu starsze dziecko to polecam wam tradycje ludowe i książkę pełną strojów ludowych. Tu więcej rysunków niż czytania - ale też warto do niej zajrzeć chociaż po to by popatrzeć na stroje ludowe.
Takie stroje można też pooglądać w muzeach lub skansenach. Albo na przykład na Festiwalu Kapel Ludowych w Kazimierzy Dolnym. Kiedyś dotrzemy tam z chłopakami.
Takim miejscem gdzie z tradycją ludową możecie się spotkać to jeszcze jest Muzeum Ludowe w Sromowie byliśmy tam bardzo dawno temu - chyba na wiosnę znów tam trzeba będzie wrócić.
U nas dziś więcej nie znajdziecie....
Ale zerkajcie na inne blogi u nich więcej będzie świątecznych pomysłów niż u nas...
Ale zerkajcie na inne blogi u nich więcej będzie świątecznych pomysłów niż u nas...

Pierwsza książka to prawdziwa skarbnica informacji :-)
OdpowiedzUsuń